Як оптимально організувати дистанційне навчання дитини
Поради психолога УЧНЯМ під час дистанційного навчання
Навчання вдома або дистанційно з будь-якого іншого місця може бути дуже ефективним,головне – самоорганізація. Прості поради допоможуть впоратися з великим обсягом роботи і навіть навчитися отримувати задоволення від занять.
1. Перед початком заняття захистіться від усього, що вас відволікатиме.
Передусім – мобільний телефон, навіть якщо він на вібродзвінку, навіть якщо ви плануєте тільки відповідати на СМС. Телефон треба прибрати чимдалі й діставати тільки під час перерв, про які пізніше. Також слід створити навколо себе зону тиші й спокою. Будь-яка незапланована перерва на спілкування зіб’є вас з думки й порушить той порядок запам’ятовування, який ви так довго вибудовували.
2. Фізіологічні потреби теж не мають відволікати.
Під час заняття вам, звичайно, захочеться пити – адже інтенсивна розумова діяльність викликає спрагу. Заздалегідь потурбуйтеся про запас свого улюбленого напою або ще краще – води. Уникайте енергетичних напоїв, якщо ваша мета – саме заняття. Перекус теж має бути приготований заздалегідь: проста і поживна їжа, наприклад, фрукти чи овочі. Уникайте їсти тільки солодке, залиште шоколадному батончику роль десерту – тоді й настрій підвищиться, і з травленням все буде гаразд. Зручний одяг, що не стримує рухів, комфортна температура в кімнаті – усе це теж дуже важливо.
3. Оберіть відповідний час.
Кожен знає: сова він чи жайворонок, тож для дистанційного навчання онлайн можна самому вибрати оптимальну годину для заняття: або рано-вранці, або пізно ввечері. Краще сконцентруватися й ефективно позайматися годину, ніж кілька годин боротися з утомою і вдавати активну діяльність.
4. Під час занять, якщо вони тривають понад годину, робіть заплановані перерви.
Після кожних 45 хвилин перемикайтеся на щось інше. Краще за все походити, порухатися, можна зарядитися позитивними емоціями від спілкування з друзями (ось тут і виручить телефон), подивитися коротке відео, перекусити. Довше, ніж на 20 хвилин, відволікатися не варто – адже так можна і забути про головну мету.
5. Позбавтеся будь-якого внутрішнього негативу, пов’язаного з навчанням.
Відстежте свої думки з цього приводу. Наприклад, «Я ненавиджу математику» варто замінити на «Я розумію, що математику треба здати, і я з цим впораюся». Замість «Це надто складно для мене» варто казати «Так, це складно, але я молодець і я впораюся». Улюблене пояснення «Я не можу займатися, тому що…» – далі йде виправдання: гамірно, загубилася улюблена ручка, немає підручників, закінчилася кава. Замість цього варто говорити собі й іншим:«Так, я хотів би, щоб у мене були інші умови для занять, але поки це не так, я займатимуся в будь-якій ситуації».
6. Буває, що усі умови дотримані, уся родина ходить навшпиньки, улюблена ручка на столі, зошити і книжки розкладені навкруги. А ось посидючості бракує. Хочеться бігати й стрибати, але час іде. Що ж робити? По-перше, усвідомити, щови належите до кінестетичного типуі потреба в русі – така ж важлива для вас, як їжа і сон, тільки треба правильно використати її в навчанні. Спробуйте такі прийоми:
– Коли читаєте матеріал – підкреслюйте, конспектуйте, робіть таблиці. Поєднання руху з розумовою діяльністю допоможе запам’ятати матеріал, краще його систематизувати.
– Слухаєте онлайн-урок і від нерухомості починаєте дрімати? Віджимайте еспандер або розтягуйте гумову стрічку.
– Доки вчите, сидіть нерухомо й зосереджено, а коли повторюєте чи відповідаєте, можна пострибати або покидати м’ячем у стінку. Ви здивуєтеся, але запам’ятати вийде набагато більше.
Звичайно, це не всі корисні поради, але найголовніші, які допоможуть підготуватися до будь-якого уроку і впоратися з будь-яким обсягом матеріалу.
Шановні батьки!
Звертаємо Вашу увагу на те, що діти перебувають вдома під вашим наглядом та контролем. Тому звертаємось до Вашого досвіду щодо збереження здоров’я та життя Вашої дитини. Нагадуємо Вам, що у статті 55 Закону України «Про освіту» зазначено: «…виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості. Батьки зобов’язані виховувати у дітей відповідальне ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих». Тому Ви, батьки, несете повну відповідальність перед законом за виховання та поведінку своїх дітей, збереження їх життя і здоров’я під час перебування вдома.
Для того, щоб з вашими дітьми не сталося нещастя, або щоб вони самі не скоїли протиправних вчинків, здобувачам освіти віком до 18 років забороняється самостійно знаходитися поза межами свого житлового помешкання після 22.00 години.
Дітям заборонено займатися тютюнопалінням, вживати спиртні напої, в тому числі слабоалкогольні і пиво. Криміналом є вживання і розповсюдження наркотичних засобів.
Через численні каліцтва та часті нещасні випадки на дорогах дітям заборонено самостійно виїжджати на дорогу з твердим покриттям на велосипедах до досягнення 14 років. Їзда на мопедах, мотоциклах дозволяється при досягненні 16 років і при наявності водійських прав. Водіння транспорту дозволяється з 18 років при наявності водійських прав.
Дітям забороняється заходити і обстежувати територію нежилих приватних помешкань і будинків.
Найбільший скарб кожної людини – її життя та здоров’я На жаль, розуміння цього до багатьох приходить лише тоді, коли трапляється лихо.
Шановні батьки! Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам’ятайте, ці хвилини вимірюються ціною життя.
Автодорожний та залізничний транспорт травматизм
Найтяжчими і з найбільшим відсотком смертності є автодорожні травми. Головними їх причинами є бездоглядність дітей на вулиці, незнання правил дорожнього руху. На вулиці, у транспорті разом з дітьми обов’язково мають бути дорослі, пояснювати їм правила поведінки, переходу через вулицю тощо.
ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНОГО ТРАВМАТИЗМУ СЕРЕД ДІТЕЙ
Швидке збільшення інтенсивності руху висуває серйозне завдання – забезпечення безпеки руху пішоходів. У попередженні дорожньо-транспортного травматизму важливу роль відіграє робота дорослих з роз’яснення дітям правил дорожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованості на вулицях і дорогах. Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:
· не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;
· не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;
· вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватись підземним переходом;
· на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пішохідним переходом;
· при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію;
· не дозволяти дітям з’являтися зненацька перед транспортними засобами;
· вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (трамвай – спереду, тролейбус, автомобіль та автобус – позаду);
· не дозволяти дітям самостійно користуватися громадським транспортом;
· не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;
· не дозволяти дітям грати з м’ячем, кататися не велосипеді, роликах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї.
Телефон виклику поліції – «102».
Шановні батьки!
Ваші діти повинні дотримуватись правил безпеки життєдіяльності і пам’ятати:
· про правила дорожнього руху;
· про правила пожежної безпеки;
· про безпечне поводження з піротехнічними виробами;
· про безпечне поводження з електропобутовими і газовими приладами;
· про безпечне поводження біля відкритих водойм і на воді;
· про шкідливість алкоголю, паління та вживання наркотичних і психотропних речовин;
· про безпеку перебування в місцях можливих обвалів (яри, кар’єри, глинища);
· про небезпеку укусів диких та свійських тварин;
· про правила поведінки в громадських місцях;
· про обережність на залізниці;
· про необхідність слухатися батьків, учителів, вихователів і виконувати їхні розпорядження;
· про дотримування правил безпечної поведінки під час грози;
· про правила безпеки під час проведення екскурсій, походів, культпоходів.
Дітям категорично забороняється:
· розпалювати вогнища біля будівель в населених пунктах, у лісах і лісосмугах (особливо хвойних), поблизу полів хлібних злаків;
· бавитися сірниками;
· вживати в їжу гриби і невідомі ягоди;
· брати в руки отрутохімікати;
· гратися гострими і небезпечними предметами;
· проводити дитячі ігри і розваги поблизу повітряних ліній електропередач;
· користуватися вогнепальною зброєю (самопалами);
· бавитися на об’єктах будівництва, дахах багатоповерхівок;
· наближатися ближче, ніж на 8 м до обірваного електричного дроту;
· переходити проїжджу частину, не впевнившись в повній безпеці;
· кататися на велосипедах ( скутерах) на проїжджій частині;
· йти на контакт з незнайомцями;
· бавитися з тваринами( собаками, котами тощо), навіть свійськими;
· самостійно, без нагляду дорослих, користуватися електричними та газовими приладами;
· знаходитись біля водойм і на воді без нагляду дорослих.
Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі. Закликаємо вас та ваших дітей завжди пам`ятати елементарні правила безпеки:
· Гуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього.
· Небезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики, ліфти.
· Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня тяжкості.
· Під час ігор не варто демонструвати свою хоробрість одноліткам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на велику глибину, здираючись якнайвище на дерева.
· Слід дотримуватися правил пожежної безпеки.
· Не можна брати до рук незнайомі предмети, кидати їх у вогонь, гратися ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знаходження дорослим.
· Під час відпочинку на узбережжі слід обов’язково дотримуватися правил поведінки на воді й поблизу неї.
· Одяг та взуття для відпочинку слід вибирати згідно із сезоном.
· Після контакту зі свійськими тваринами слід добре вимити руки з милом.
Увага! Вибухонебезпечні предмети!
· До виявлених вибухонебезпечних предметів ні в якому разі не можна доторкатись, перекладати, розряджати, ударяти, зберігати.
· Забороняється використовувати заряди для розведення вогню.
· Не можна їх збирати і здавати в металобрухт.
· Знайшовши вибухонебезпечні предмети, потрібно терміново повідомити в міліцію, школу, військомат.
Вогнепальна зброя – не забава!
Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.
ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПОЖЕЖІ ВІД ПУСТОЩІВ ТА НЕОБЕРЕЖНОГО ПОВОДЖЕННЯ З ВОГНЕМ
Щоб не допустити пожежі необхідно виконувати наступні правила пожежної безпеки:
· зберігати сірники в місцях, недоступних дітям;
· не дозволяти дітям розводити багаття;
· не дозволяти самостійно вмикати електронагрівальні прилади;
· не дозволяти користуватися газовими приладами;
· не допускати перегляд телепередач, користування комп’ютером за відсутності дорослих;
· не вмикати електроприлади з пошкодженим дротом чи струмоприймачем;
· не нагрівати лаки та фарби на відкритому вогні;
· не заставляти шляхи евакуації (лоджії, балкони, коридори);
· не зберігати в коридорах легкозаймисті речовини (бензин, мастила, ацетон);
· не сушити речі над газовою плитою;
· не влаштовувати піротехнічні заходи з балкону та поряд з будівлею.
Шановні батьки! Ставтеся негативно до дитячих ігор з вогнем! Роз’яснюйте, що їхні пустощі з вогнем можуть спричинити пожежу, загибель у вогні майна, та людей!
Шановні батьки! Своїм прикладом навчайте дітей суворому виконанню протипожежних вимог. Пам’ятайте, що приклад старших є для дітей кращим методом виховання.
ПРИ ВИНИКНЕННІ ПОЖЕЖІ НЕГАЙНО ВИКЛИКАЙТЕ ПОЖЕЖНУ ОХОРОНУ ЗА ТЕЛЕФОНОМ «101».
ПРОФІЛАКТИКИ ІНФЕКЦІЙНИХ ТА КИШКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ДІТЕЙ
Щоб захистити дитину від отруєнь, кишкових та інфекційних хвороб необхідно дотримуватись наступних санітарно-гігієнічних правил:
· утримувати дитину в чистоті;
· мити руки після повернення додому з вулиці, після туалету, перед їжею;
· овочі та фрукти мити під проточною водою та ошпарювати окропом;
· пити тільки переварену або бутильовану воду;
· у жодному випадку не годувати дитину грибами, сушеною чи в’яленою рибою, а також м’ясними, рибними та молочними стравами, які зберігалися неналежним чином або мають прострочений термін вживання;
· не годувати дитину на вулиці (навіть фруктами чи цукерками);
· не годувати дитину продуктами, що придбані у вуличних торгівців;
· під час поширення інфекцій якомога рідше перебувати з дитиною в публічних місцях;
· уникати контакту з людьми з підозрою на інфекційні захворювання;
· при підозрі на захворювання негайно викликати лікаря та сповістити медичну сестру навчального закладу;
· не займатися самолікуванням.